تبلیغات
ماهیان آکواریومی - اختصاصات آب آكواریوم
 
ماهیان آکواریومی
با خدا باشو پادشاهی کن
درباره وبلاگ


با سلام
موضوع وبلاگ: زندگی ماهییان آکواریومی
تلاش ما برای شناساندن ،نوع،نحوه زندگی، نوع مراقبت، مقابله و درمان بیماری انواع گونه های ماهیان آکواریومی مخصوصا ماهیان آب شیرین به مخاطبین علاقمند به ماهی می باشد.

مدیر وبلاگ : سعید فراهانی
نظرسنجی
شما طرفدار کدام ماهی آب شیرین هستید؟

چهارشنبه 15 مرداد 1393 :: نویسنده : سعید فراهانی
آب برای ماهی زادگاه ، پرورشگاه ، تفریحگاه ، آموزشگاه و گاهی قبرستان است .حال اگر تعدادی ماهی را در مخزن کوچک و محدودی زندانی کرده ایم ، باید شرایط بسیار خوبی برای آنها ایجاد نماییم تا هم آنها زندگی بهتری داشته باشند و هم ما از مشاهده آنها لذت بیشتری ببریم .
آکواریوم برای ماهی ها علاوه بر آنچه گفته شد ، حکم سوپر مارکت را نیز دارد ، یعنی ماهی همه چیزمورد نیازخود را باید از داخل آن به دست آورد .درست است که غذا واکسیژن مورد نیاز آنها بوسیله صاحب آکواریوم به طور مرتب تامین می شود ، با وجود این ماهی ها علاوه بر غذا و اکسیژن ، برای رشد ، نمو و سلامتی خود احتیاج به برخی مواد دیگر مانند نیتراتها و املاح بیوژن دارند .محیط آنها باید حتما از نیتراتهای مضر ، گازهای سمی و غیره بری بوده و PH و درجه سختی آب در حد مناسب باشد ، در غیر اینصورت به رغم تغذیه و تهویه خوب ، بازهم مریض شده و خواهند مرد . برخی از اختصاصات آب آکوآریوم ها به شرح زیر است : 
اکسیژن
اکسیژن گازی است که سوخت اصلی بدن هر موجود زنده را تامین می کند .این گاز که یک پنجم حجم هوای اتمسفر را تشكیل می دهد تا حدودی قابلیت جذب و حل شدن در آ ب را دارد .همانطوری که اکثر موجودات خاکزی اکسیژن هوا را از طریق ریه ها گرفته و به خون انتقال می دهند ، اکثر آبزیان از جمله ماهی ها اکسیژن محلول درآب را به وسیله آب شش ها گرفته و به خون انتقال می دهند هرچه سطح آب آکواریوم بیشتر باشد ، جذب اکسیژن هوا بیشتر خواهد بود .بنابراین آکواریومهایی که به شکل مکعب مستطیل ساخته می شوند به مراتب بهتر از آکواریومهای استوانه ای و کروی هستند .


اولین نشان کمبود اکسیژن محلول در آب جمع شدن ماهی ها در سطح آب می باشد .در ین هنگام باید بلافاصله نسبت به تهویه آب اقدام شود .اگر بدلایلی پمپ هوا خراب شده و درست کردن آن ممکن است یکی دو ساعت بطول انجامد ، باید با یک لیوان چندین بارآب از آکواریوم برداشته و از فاصله 30 سانتی متری بداخل آکواریوم ریخت تا هوای کافی در آب حل گردد .تا آماده شدن پمپ باید هر ساعت دو سه بار این کار انجام شود .در مواقع قطع برق نیز در صورت لزوم باید بهمین ترتیب عمل نمود .

اگرچه تهویه آب برای ماهی ها لازم و ضروری است ، با وجود این اگر آب بیش از حد لزوم تهویه شود حباب های ریز هوا که روی جدار آکواریوم و گیاهان داخل آن بوجود می آید ممکن شود باعث ایجاد بیماری در ماهی ها بنام بیماری «حباب هوا» شود که اکثرا باعث مرگ و میر آنها می شود .بنابراین از تهویه بیش از حد آب باید خودداری گردد .

درجه حرارت
ماهی ها زینتی مناطق استوایی در طول مدت زندگی خود احتیاج به درجه حرارت بالا دارند .این گرما به طور میانگِین حدود 25 درجه سانتیگراد است ولی برخی از ماهیها درجات حرارت بیشتری لازم دارند . برخی از ماهی ها برای زندگی عادی به حرارت 25 درجه و برای تخم ریزی به حرارت 28 تا 32 درجه سانتیگراد احتیاج دارند .

هرگز نباید درجه حرارت آب بطور ناگهانی کم یا زیاد شود .هنگام تمیز کردن آکواریوم ابتدا باید در ظرفی، آب هم درجه آکواریوم درست شود و ماهی ها در آن قرار گیرند .پس از تمیز کردن آکواریوم ماهی ها با همان آبی که قبلا تهیه شده است باید درآکواریوم ریخته شوند .اگر احتیاج به آب بیشتری در داخل آکواریوم است باید مازاد آب به تدریج به آکواریوم اضافه شود تا از تغییر ناگهانی درجه حرارت جلوگیری به عمل آید .تغییرات غیر ناگهانی درجه حرارت ، اثرات چندان سویی در مقایسه با تغییرات ناگهانی ندارند .برای مثال هنگام قطع شدن برق برای مدت چند ساعت ، درجه حرارت آکواریوم بتدریج کم می شود و ممکن است گاهی 5 یا 6 درجه سانتیگراد هم کاهش یابد .در طبیعت نیز درجه حرارت آب در روز تحت تابش نورخورشید زیادتر از شب است ولی چون درجه حرارت بتدریج سردتر یا در روز گرمتر می شود ، اثر زیادی بر روی سلامت ماهی ندارد .

همواره باید توجه داشت که هرچه درجه حرارت آب بالاتر رود ، به همان نسبت از تراکم اکسیژن محلول درآب کاسته خواهد شد .بنابراین با افزایش درجه حرارت ، باید شدت تهویه آب افزوده گردد تا تعادل برقرار شود .

گاز کربنیک
ماهی ها نیز در بازدم خود گاز کربنیک حاصله از سوخت و ساز بدن را به آب پس می دهند .گازکربنیک یكی از گازهای سمی است که حتما باید از آب گرفته شود .قسمتی از آن، هنگام گرفتن اکسیژن خود به خود از آب بیرون می رود ولی قسمت دیگر آب به صورت محلول باقی می ماند .هرچه درجه حرارت آب بیشتر باشد ، به علت کمتر شدن قدرت جذب اکسیژن هوا ، بهمان نسبت قدرت دفع گاز کربنیک موجود در آن نیز کمتر می شود .گیاهان سبز در مقابل نور خورشید ،یا نور لامپ الکتریکی ، گاز کربنیک را گرفته و صرف ماده سازی می کنند .بنابراین همواره باید بوسیله گیاهان سبز بین جذب اکسیژن و دفع گازکربنیک تعادلی بوجود آید .هنگام شب و در مواقعی که نور بداخل آکواریوم نمی تابد ، گازکربنیک محلول در آب افزایش می یابد .در اینگونه مواقع باید از طریق تهویه خوب به از بین بردن گازکربنیک اقدام گردد .

PH 
درجه اسیدی و قلیایی آب را PH( پ- هاش ) می گویند . مواد اسیدی و قلیایی داخل آب سعی می کنند یکدیگر را خنثی نمایند . بنابراین اگر میزان مواد اسیدی داخل آب بیشتر از قلیا ها باشد آب اسیدی و برعکس قلیایی می باشد .تغییرات PH از صفر تا چهارده است . PH 7 در این تغییرات خنثی است ، یعنی میزان مواد اسیدی و قلیایی آب کاملا هم اندازه اند .هرچه از 7 به طرف صفر برویم بر شدت درجه اسیدی و هرچه از 7 بطرف 14 رویم بر شدت درجه قلیایی آب افزوده می شود .بنابراین اگر آبی دارای PH 6 است درجه اسیدی آن از آبی که دارای PH 5 است کمتر و اگر آبی دارای PH 8 است درجه قلیایی آن از آبی که دارای PH 9 است کمتر می باشد .برخی از ماهی ها PH کمی اسیدی و عده ای  PH کمی قلیایی لازم دارند که در بحث مربوط به ماهی ها در مورد هریک بحث گردیده است PH  آب را می توان با کاغذ PH سنج یا دستگاههای الکتریکی مخصوص اندازه گیری نمود . از آنجا که مناسب برای انواع ماهی ها بین 4/6 تا 6/7 است ، هنگام خریدن کاغذ  PH سنج باید کاغذی خریداری شود که تغییرات 5/5 تا 9 را اندازه گیری می کند . بر روی جعبه کاغذ  PH سنج رنگهای مختلفی وجود دارد که تغییرات درجات PH را نشان می دهد . برای این منظور باید تکه ای از کاغذ PH سنج به طول 5 سانتیمتر را کنده و به مدت 10 تا 20 ثانیه نگهداشته و رنگ حاصله را با رنگهای استاندارد روی جعبه مقایسه و PH آنرا مشخص کرد . PH خنثی دارای رنگ سبز است .هرچه PH به طرف قلیایی افزایش یابد رنگ حاصله زردتر و هرچه به طرف اسیدی رود رنگ آن آبی تر می شود .
برای تغییر دادن میزان  PH از طرف اسیدی به قلیایی یا برعکس و با توجه به نیاز ماهی ها ، می توان از افزودن برخی مواد به آب استفاده کرد .اگر آب بیش از حد اسیدی است می توان با افزودن کمی بی کربنات سدیم یا کربنات کلسیم آن را به طرف قلیایی برد و اگر PH آب بیش از حد لازم قلیایی است با افزودن کمی اسید کلریدریک که به مقدار بسیار زیاد رقیق شده است و یا کمی پوست درخت یا گیاهان پوسیده می توان آنرا بطرف اسیدی برد . قبلاً بهتر است مقداری از آب را برداشته و در خارج از آکواریوم تغییر PH را بررسی و سپس با محاسبه حجم آب داخل آکواریوم مقدار مواد شیمیایی را که برای تغییر PH آب لازمست به آکواریوم ریخت .اگر تغییر دادن PH بدون بررسی و دقت انجام شود ، تغییر بیش از حد آن ممکن است ناراحتی بیشتری برای ماهیها بوجود آورد .در صورت لزوم تغییر PH آب و افزایش یا کاهش آن ، نباید روزانه PH آب را 4/0 درجه بیشتر تغییر داد .تغییر 4/0 درجه نیز باید 2 بار در روز و هر بار 2/0 درجه صورت گیرد .برای مثال اگر لازم است PH آب 2/1 درجه کاهش یابد این تغییر باید در عرض سه روز انجام گیرد .گیاهان داخل آکواریوم کلا احتیاج به PH کمی قلیایی دارند و اگر PH آن اسیدی شود ، کم کم از بین خواهند رفت .
گازها و مواد سمی دیگر 
به طور کلی آب در حد امکان باید از هر نوع گاز یا مواد سمی بری باشد .برخی از این گازها و مواد سمی بوسیله خود ماهی ها به آب ریخته می شوند . براِی مثال ادرار ماهی در آب تولید آمونیوم (  (   NH3 می کند که از مواد بسیار سمی است . هر کیلوگرم از وزن ماهی در عرض 24 ساعت تولید 3 سانتی متر مکعب ادرار می کند که در آب تبدیل به اوره می شود .تبدیل آمونیوم به اوره احتیاج به انرژی دارد و باید توسط باکتریها یا فیلترهای مخصوص انجام شود تا انرژی ماهی بیهوده به هدر نرود .اگر تعداد ماهی های داخل آکوآریوم زیاد بوده و در نتیجه عوامل داخل آکواریوم ( غیر از ماهی ها ) نتوانند این تبدیل شیمیایی را انجام دهند ، خود ماهی به جای دفع ادرار اقدام به دفع آمونیوم از طریق برانشی ها می کند .هرچه درجه حرارت بالاتر رود و تعداد ماهی های داخل آکواریوم بیشتر و PH آب قلیایی تر باشد ، اثر سمی آمونیوم بیشتر خواهد بود.آمونیوم اضافی را بوسیله عوامل مکانیکی و یا فیلترهای معمولی به هیچ وجه نمی توان از آب گرفت وباید حتما توسط باکتریهای مخصوص ، تبدیل به مواد ازته بی ضرر یا نیترات گردد .خود نیتراتها نیز توسط گیاهان داخل آکواریوم جذب می شوند .اگر تجزیه شیمیایی نشان دهد که تراکم آمونیوم در آب زیاد است حتما باید بتدریج قسمتی از آب آکواریوم تعویض شود .سپس باید در ایجاد تعادل بین حجم آب ، تعداد ماهی و میزان گیاه موجود در آب اقدام کرد .

مواد معلق در آب و کدر شدن رنگ آب 
آب آکواریوم حتماً باید همواره تمیز و روشن باشد .اگر غذا بیش از حد لازم به ماهی ها داده شود مازاد آن در اثر فعل  و انفعالات باکترِیها تجزیه شده و باعث کدرشدن آب می شود . بعلاوه ذرات غذا ممکن است به طور معلق در آب قرار گیرند .کدربودن آب به طور کلی ممکن است در اثر وجود مواد آلی جذب نشده در آب و یا وجود فیتو پلانکتنها باشد .اگر آلگها از مواد آلی موجود در آب تغذیه نمایند ، کم کم رنگ آب سبز و در غیر اینصورت خاکستری می شود .رنگ خاکستری در اثر فعالیت باکتریهای موجود در آب بوجود می آید.اگر آب آکواریوم همیشه باین صورت است و پس از تعویض قسمتی از آب یا تمام آن باز هم رنگ آب کدر می شود ، حتما باید مقدار گیاهان داخل آکوآریوم را افزایش داد .در آکواریومهای تازه حتی با بودن مقدار کافی گیاه ، بازهم ممکن است رنگ آب کدر شود.علت اصلی اِین است که هنوز گیاهان به اوضاع آکواریوم عادت نکرده اند .براِی این منظور حتماً باید ماهی ها یک هفته پس از قرار دادن گیاهان ، به داخل آکواریوم ریخته شوند .

آب مناسب برای مصرف در آکواریوم 
آب لوله کشی شهرها برای آکواریومها بسیار مناسب می باشد به شرطیکه PH آن در حد خنثی و کلر موجود در آن بخوبی گرفته شود .برای گرفتن کلر ، می توان آب را قبل از ریختن در آکواریوم 48 ساعت در حرارت معمولی اتاق و یا 24 ساعت در حرارت بالاتر نگهداری نمود .آب رودخانه ها و نهرها نیز نسبتاً مناسب هستند بشرطیکه فاقد هرگونه آلودگی باشند .آب چاه به علت سختی زیاد آن کمتر مورد توجه است .بکار بردن آب مقطر در آکواریوم عملی است به شرطی که قبل از ریختن در آکواریوم ، به ازای هر چهار لیتر آب یک قاشق چایخوری نمک ( تهیه شده از سنگ نمک ) به آن اضافه شود .نوع مطلب : سایر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 30 بهمن 1396 00:14
سلام من هستم، من نیز به طور منظم از این وب سایت بازدید می کنم
این وب سایت در واقع خوب است و بینندگان واقعا به خوبی افکار خوبی به اشتراک می گذارند.
دوشنبه 23 بهمن 1396 16:29
thanks a lot
دوشنبه 23 بهمن 1396 16:28
thank you
دوشنبه 23 بهمن 1396 16:28
perfect
دوشنبه 23 بهمن 1396 16:27
hi thanks avery good
دوشنبه 23 بهمن 1396 16:26
mamnoon
پنجشنبه 7 دی 1396 18:45
بسیار ممنون برای این مطلب ارزشمند و تشکر ویژه برای سخاوت مندی شما
چهارشنبه 22 آذر 1396 11:11
پوکه
شنبه 29 مهر 1396 15:31
خیلی ممنون
شنبه 29 مهر 1396 15:30
very well
شنبه 29 مهر 1396 15:29
سلام خیلی ممنون
شنبه 29 مهر 1396 15:27
عالی بود
شنبه 29 مهر 1396 15:26
خوب بود ممنون
شنبه 29 مهر 1396 15:25
thank you
شنبه 29 مهر 1396 15:16
very well
شنبه 29 مهر 1396 15:16
thanks a lot
شنبه 29 مهر 1396 15:15
very good
شنبه 29 مهر 1396 15:14
mamnoonam
دوشنبه 30 مرداد 1396 10:27
I was able to find good info from your blog articles.
پنجشنبه 12 مرداد 1396 12:32
mamnoonam azatoon
پنجشنبه 12 مرداد 1396 12:31
عالی بود
پنجشنبه 12 مرداد 1396 12:30
mersi
پنجشنبه 12 مرداد 1396 12:29
سایت خوبی دارید
پنجشنبه 12 مرداد 1396 12:28
مطلب خوبی بود
پنجشنبه 12 مرداد 1396 12:27
ممنون
سه شنبه 6 تیر 1396 19:43
I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice,
keep it up! I'll go ahead and bookmark your website
to come back later. Cheers
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:44
You could certainly see your enthusiasm within the work
you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you
who are not afraid to mention how they believe.
Always go after your heart.
دوشنبه 28 فروردین 1396 07:58
hi!,I really like your writing very so much! proportion we
keep up a correspondence extra approximately your post
on AOL? I need an expert in this space to resolve my problem.

Maybe that is you! Having a look forward to see you.
سه شنبه 22 فروردین 1396 05:20
My spouse and I stumbled over here from a different page and thought I might as well check things out.
I like what I see so i am just following you.
Look forward to going over your web page for a second time.
سه شنبه 22 فروردین 1396 00:59
I visited multiple sites but the audio quality for audio songs existing at this web
site is in fact excellent.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :