تبلیغات
ماهیان آکواریومی - دانستنیها در ارتباط با آبزیان
 
ماهیان آکواریومی
با خدا باشو پادشاهی کن
درباره وبلاگ


با سلام
موضوع وبلاگ: زندگی ماهییان آکواریومی
تلاش ما برای شناساندن ،نوع،نحوه زندگی، نوع مراقبت، مقابله و درمان بیماری انواع گونه های ماهیان آکواریومی مخصوصا ماهیان آب شیرین به مخاطبین علاقمند به ماهی می باشد.

مدیر وبلاگ : سعید فراهانی
نظرسنجی
شما طرفدار کدام ماهی آب شیرین هستید؟

زندگی ماهی در خشكی 
حدود 400 میلیون سال قبل برخی از ماهیها از طریق ایجاد اعضاء شش مانندی در خود توانستند از هوای دنیای خارج از آب استفاده نمایند. همین امر در نهایت سبب ایجاد مهره داران زمینی گردید. در خلال دوره دونین بسیاری از منابع آبهای شیرین خشك شدند ویا بصورت مرداب درآمدند. در طول این تغییرات تنها ماهیهائی توانستند زنده بمانند كه قادر به استفاده موقت از اكسیژن هوا وجستجوی منابع دیگر آب شیرین بودند. ماهیان دو ریه ای امروزی در واقع بازماندگان همین ماهیها می باشند.

برخی از ماهیها میتوانند برای مدتی محیط آبی خود را ترك كنند. جالب اینكه برخی هم مانند ماهی آناباس Anabas میتواند با باله های تغییر فرم یافته خود، از درختها بالا رود ومدتی را در آنجا مانده واز اكسیژن هوا استفاده نماید.

نوعی گاو ماهی بنام Mudskipper كه در ایران به آن بوشلمبو گفته میشود پس از خروج از آب ، سر خود را بالا گرفته وبا چشمان نسبتاً بزرگ قورباغه مانند خود به اطراف خیره میشود. جالب اینكه در همین حالت به شكار حشرات وپشه ها هم می پردازد، وبه مجردی كه احساس خطر كرد به جای اول خود برمیگردد. این ماهی وقتی در خشكی است با پوست دمش نفس می كشد. اگر این ماهی مدت زیادی در خشكی بماند ، سرپوش برانشی آن ممكن است در اثر خشك شدن به آبشش ها بچسبد.


دیده میشود كه این ماهی مدتی پس از قرارگرفتن در خشكی هربار یكی از كره های بزرگ چشمش را بداخل فرو میبرد. اینكار برای فشار آوردن به مخزن آبی است كه درون گوش داخلی ماهی قرار دارد. در هر فشار ماهی مقداری آب را به درون آبشش ها وزیر شكاف سرپوش برانشی هدایت می كند تا از خشك شدن آنها جلوگیری كند.


پرواز ماهی در آسمان :
دنیای ماهیها بسیار پرتنوع وپرجنبش است. حتی ماهیهائی وجود دارند كه براحتی وبا زیبائی خیره كننده برروی آب پرواز میكنند. برخی از ماهیهای پرنده میتوانند از یك سوی كشتی بطرف دیگر آن پرواز كنند، وبرخی هم در حین پرواز روی عرشه كشتی می افتند. طول ماهی پرنده معمولی 18 تا 25 سانتیمتر است. این ماهی عمدتاً در آبهای مناطق گرم واستوائی یافت میشود.وقتی ماهی پرنده بدلیلی تحریك شود سرخود را كمی بطرف بالا برده وبشدت دمش را با لرزشهای شدید بحركت درمی آورد تا وقتی كه بدنش كاملاً از آب خارج شود. پس از خروج از آب ، ماهی باله های سینه ای خود را كه بسیار وسیع وپهن وبال مانند است می گستراند در فاصله 2 تا 3 متری سطح آب بپرواز در می آید. در یك فاصله زمانی بسیار كوتاه ماهی میتواند تا 50 متر با همان سرعت اولیه پرواز كند واگر همزمان ، باله دمی خود را حركت دهد میتواند تا حدود 200 متر را در هوا بپیماید. آنچه مسلم است ماهی پرنده هنگام شكافتن هوا با باله های خود مانند پرندگان بال نمی زند ، بلكه آنها را بطور ثابت وبصورت باز نگه میدارد.


شناسنامه گویای ماهیان :
خیلی ها فكر می كنند كه فلس تنها مسئولیت حفاظت وپوشش سطح بدن ماهیها را به عهده دارد. بعضی هم می دانند كه از روی فلس بیشتر ماهیها ، می توان به سن آنها پی برد.آنچه مسلم است اهمیت فلس به مراتب بیشتر است ویك فلس معمولی در واقع شناسنامه گویایی است كه می تواند اطلاعات لازم در زمینه های زیر را در اختیار بررسی كننده قرار دهد:

بدیهی است این ویژگیها در مورد تمامی ماهیها ونیز در همه مناطق صدق نمی نمایند.برای مثال در مورد ماهیهای غیر مهاجر، و نیز ماهیهای استوائی ، همه این ویژگی ها قابل بررسی نیستند.

خاصیت تغییر رنگ :
گروهی از ماهیها می توانند هنگام لزوم و بمنظور محافظت خود در برابر دشمنان ، در زمان بسیار كوتاه رنگ وطرح بدن خود را بگونه ای خیره كننده تغییر دهند كه دشمن را گیج ومنحرف سازند. این تغییرات در نوعی ماهی هامور، چاقو ماهی و فرشته ماهی دریایی وجود دارد.

كنفرانس دلفین ها : 
دلفین ها نه تنها جانوران خوبی برای آموزش دادن هستند ، بلكه در دنیای خود آنها نیز اكثراً موارد و نكات بسیار جالبی دیده می شود. دلفین ها قبل از انجام كار دسته جمعی كنفرانس تشكیل می دهند. برای این منظور گروهی از آنها به اعماق آب رفته و روبروی هم قرار می گیرند. سپس هر كدام در كمال احترام نسبت به دیگران به نوبت شروع به حرف زدن می كند و
پس از مشورت با هم شروع به انجام آن كار می نمایند.

زبان ماهیها :
همه ماهیها زبان دارند وزبان آنها با اینكه سخت ومحكم است ولی برخلاف پستانداران فاقد اسكلت مخصوص زبان هستند كه باعث تحرك همه جانبه آنها می گردد. بنابراین زبان ماهیها عملاً ثابت است وتنها می تواند با حركت اسكلت زیر زبان تحركی محدود در جا داشته باشد.


آواز نهنگ :
نهنگ ها می توانند صداهای گوناگونی را ایجاد كنند كه نهنگهای دیگر توان شنیدن آنها را از فواصل دور داشته باشند. نوع صدای نهنگ ها بستگی به صحبت كردن آن برای نر یا ماده ، در خطر بودن ، ویا صحبت كردن عادی در زمینه آب وهوا یا غذا دارد. بررسی های دقیق دانشمندان نشان داده كه زبان نهنگ دارای علائم ، اصوات پیشوندی وغیره است كه حاكی از ارتباطلات پیچیده آنها می باشد. نهنگ گوژپشت نر برای ماده خود آواز جالبی میخواند كه بصورت صفحه ضبط شده و یكی از پرفروش ترین صفحات آوازی می باشد. درفصل جفت یابی ، نهنگ ها دور هم جمع شده ودریك جشن جالب ، بیش از یك روز كامل آواز میخوانند. یك آواز معمولی آنها حدود 10 تا 20 دقیقه طول میكشد.

هر آواز معمولاً دارای 8 ریتم موسیقی مختلف است كه پشت سرهم تكرار میشود. آواز نهنگ ها در طول حیاتشان تغییراتی پیدا میكند. هر گروه از آنها ‎آواز مخصوص به خود را میخوانند. در ابتدای مراسم جشن و به یاد سال گذشته، آخرین آوازی را كه با هم خوانده اند ، یكبار دیگر میخوانند. با پیشرفت فصل جفت یابی ، نهنگ ها روی صداها كار كرده وملودی جدید وویرایش یافته ای را اضافه مینمایند. نهنگ های باله دار صداهائی را تولید میكنند كه ممكن است از صدها مایل شنیده شود. در اعماق مشخصی از آب ، صدا بطور طبیعی ومعمولی پخش نمیشود. اثرات فشار آب ، درجه حرارت وشوری باعث متراكم وكانالیزه شدن صدا میگردد. اگر نهنگی بتواند از انتهای یكی از كانالهای زیرآبی فریاد بزند ، صدای او قبل از اینكه آنقدر ضعیف شود كه توسط نهنگ های دیگری شنیده نشود ، تمامی مسیر اقیانوس ها را خواهد پیمود!


ماهی های عجیب وقریب :
ـ طوطی ماهی رنگین كمان : طوطی ماهی رنگین كمان هنگام استراحت شبانه نوعی تار بنام لباس شب بدور خود می بندد.

ـ ماهی تیرانداز میتواند با پرتاب قطرات آب بسوی حشرات، آنها را بداخل آب انداخته وبخورد.

ـ باله های عقرب ماهی ، دارای شعاعهای باله بلند وجدا از یكدیگرست كه بعضی از آنها سمی می باشند.

ـ ماهی دمنده مثل جوجه تیغی می تواند شكم خود را باد كرده وخارهای روی بدنش را بصورت گسترده نگهدارد تا دشمنان نتوانند آن را ببلعند.

ـ ماهی دیسكوس دارای بدن پهن است ولی بدن آن پهلو به پهلو پهن و فشرده می باشد

نوزادان این ماهی بطریق غیر عادی از مخاط روی بدن والدین تغذیه میكنند.


ماهی چهارچشم :
همانگونه كه چشمان ما نمی توانند برای دیدن دنیای زیر آب مانند چشم ماهیها تعدیل گردند، ماهیها نیز فاقد این توان برای دیدن دنیای خارج از آب می باشند. جالب اینكه ماهی چهارچشم یا آناب لپس Anableps می تواند هم دنیای داخل آب وهم دنیای خارج ازآب را ببیند،عجیب تراینكه این ماهی میتواند همزمان این دودنیای متفاوت رانظاره نماید.


این ماهی معمولاً در سطح آب شنا میكند وبگونه ای خود را نگه میدارد كه نصف كره هر چشم آن در آب ونصف دیگر درون هوا قرار گیرد . هر چشم در حقیقت از دو چشم كه در یك عدسی ویك كره چشم شریك هستند درست میشود. در پشت عدسیها ، آن قسمت از هر چشم كه از آب بیرون می ماند، دارای یك مردمك و یك شبكیه است ، همین امر در مورد قسمت پائینی هر چشم صدق می كند. ماهی چهار چشم با این ویژگی میتواند با قسمتهای بالایی چشمها مواظب ماهیخوارهای خارج از آب ، وبا قسمتهای پائینی چشمها مواظب عبور طعمه های احتمالی باشد.

ماهیان سریع : 
بطور كلی سرعت شنای ماهی بستگی به طول آن دارد. هر چه طول ماهی بیشتر باشد ، سرعت شنای آن بیشتر است. یك ماهی آزاد بطول 40 سانتیمتر می تواند با سرعتی حدود 5/22 كیلومتر در ساعت شنا كند. یك باراكودای 80 سانتیمتری ، حداكثر میتواند با سرعت 45 كیلومتر در ساعت شنا نماید.

سریعترین آبزی در سطح جهان ماهی ملوان یاsailfish است كه میتواند با سرعتی حدود 110 كیلومتر در ساعت شنا نماید. ناگفته نماند كه شمشیر ماهی وماهی مارلین هم با سرعتهای زیادی در آب شنا میكنند. آنچه مهم وقابل توجه است ، این hست كه هیچ ماهی نمی تواند زمان طولانی را با سرعت زیاد شنا كند ومعمولاً سرعت شنای ماهیها در شرایط معمولی بمراتب كمتر از حداكثر سرعت احتمالی آنهاست.

كمربند سینه ای لقمه ماهی: 
باله های سینه ای نقش مهمی را در تحرك وجابجایی لقمه ماهیها به عهده دارند ، به همین دلیل رشد و نمو واسكلت بندی این باله ها جالب توجه است.در این ماهیها باله های سینه ای توسط كمربند سینه ای قوی و محكمی به ستون فقرات متصل می گردد.


می آید یا می رود (ماهیان بی سروته):
روی باله پشتی نوعی پروانه ماهی یك چشم كاذب وجود دارد كه باعث گمراهی دشمنان می شود. هنگامیكه ماهی حركت می كند دشمن براحتی نمی تواند تشخیص دهد كه ماهی در حال آمدن است یا رفتن وهمین راهی برای فرار ماهی از خطر است.

گرمای مغز شمشیرماهی
دمای حفره مغزی شمشیرماهی 10 تا 14 درجه سانتیگراد گرمتر از دمای آب محیط زیست ماهی می باشد. اطراف مغز این ماهی ، یك بافت تخصص یافته وجود دارد كه با عضلات یكی از چشمها عمل می كند وكار بصورت یك بخاری انجام می شود. تجزیه این بافت حاكی از آنستكه ایجاد حرارت از طریق یك سوخت وساز غیر طبیعی صورت 
می گیرد.در اطراف این بافت یك جریان عكس تبادلات حرارتی ، خون مورد نیاز را تأمین می نماید.لایه ای از چربی دراطراف مغز كار عایق را انجام می دهد. این لایه از افت گرمای مغز جلوگیری می كند.

كوسه آب شیرین 
بیشتر مردم فكر می كنند كه كوسه ها فقط در دریاها زندگی می كنند. اما اینطور نیست ، برخی كوسه های دریائی می توانند گاهی به رودخانه ها وارد شوند. در آب شیرین گونه ای از كوسه به نام گوسه گاوی زندگی می كند، این كوسه در دریاچه های نیكاراگوئه ، جامور، گینه نو وبرخی از رودخانه های آمریكای شمالی وجنوبی ، آفریقا ، آسیا ، استرالیا وفلیپین زندگی می كند.

در رودخانه گنگ هند گونه ای بنامcharcharhinus gangeticus زندگی می كند كه ظاهراً منحصر به آب شیرین است ولی احتمالاً این كوسه نیز از نوع دریازی آن مشتق گردیده است.

ماهی طلایی و نژادهای امروزی 
امروزه در دنیا حدود 20 نژاد ماهی طلایی وجود دارد كه بسیاری از آنها زینت بخش منازل ، ادارات ، پاركها و فروشگاه های معتبر می باشند. این ماهی ها به اندازه ای زیبا هستند كه در بسیاری از كشورهای آسیایی به ویژه چین وژاپن هر ساله مسابقاتی برای انتخاب زیباترین آنها برگزار می شود وجوایز ارزنده ای به بهترین ها تعلق می گیرد. جالب اینكه همه این نژادهای زیبا از ماهی وحشی كه شكل وساختمان طبیعی كپور ماهیان را دارد به وسیله انسان واز طریق گزینش وكارهای ژنتیكی حاصل گردیده اند. اختلافات ظاهری ساختمانی وگوناگونی رنگ این نژادها تا حدی است كه خیلی ها فكر نمی كنند كه این ماهی ها همگی از یك نژاد باشند واز همین ماهی حوض كه قرمزهای آن زینت بخش سفره هفت سین نوروز است مشتق شده باشند.

بچه ماهیان بی سرپرست 
اكثریت عظیمی از ماهیان دریا نسبت به ادامه نسل خود بی تفاوت می باشند، نرها وماده ها فقط تخمریزی می كنند وسپس هریك بدنبال سرنوشت خود می روند. نطفه ها كه پیش از تولد یتیم شده اند ، بحال خود رها می گردند . نوزادهای بی دفاع ، پیش از آنكه سر از تخم درآورند ،بسیاری از آنها بوسیله انواع آبزیان شكارچی بلعیده می شوند.

ماهیان رودخانه ای در مقایسه با ماهیان دریایی ، جزء بهترین والدین می باشند. بسیاری از آنها تخمها را در زیرلایه های زیرین كف رودخانه ، زیر گیاهان مختلف وسنگ های كف رودخانه مخفی كرده وآنها را در مقابل جریان آب وشكارچیان پنهان می نمایند.
1ـ نوع وتا حدی گونه ماهی
2ـ سن ماهی
3ـ تعداد دفعات تخم ریزی (بیشتر در ماهیهای مهاجر)
4ـ سن ماهی در هر بار تخمریزی
5ـ طول ماهی در آخر هر سال از عمر گذشته آن
6ـ وزن ماهی در آخر هر سال از عمر گذشته آن
7ـ تعداد دفعات وسالهایی كه ماهی مریض شده است.

نوع مطلب : سایر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 15 آذر 1397 22:29

Perfectly expressed without a doubt! .
cialis kaufen cialis preise schweiz cialis taglich cialis price in bangalore enter site very cheap cialis cialis manufacturer coupon free generic cialis cialis et insomni cialis daily reviews buy cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:59

This is nicely said! .
viagra vs cialis vs levitra prescription doctor cialis cialis uk next day only here cialis pills we recommend cialis info cialis generico postepay prezzo di cialis in bulgaria cialis generika in deutschland kaufen cialis ahumada cialis canada on line
سه شنبه 13 آذر 1397 22:26

You expressed it perfectly!
buy generic cialis precios de cialis generico cialis coupons printable brand cialis nl cialis 100mg suppliers cialis alternative rezeptfrei cialis apotheke cialis generic tadalafil buy cialis online holland click here cialis daily uk
سه شنبه 13 آذر 1397 11:35

Nicely put. Thanks a lot.
we like it cialis soft gel the best site cialis tablets generic for cialis cialis coupon cialis 10mg prix pharmaci cialis wir preise cialis generico en mexico cialis kaufen bankberweisung cialis generico online 40 mg cialis what if i take
یکشنبه 11 آذر 1397 10:20

You actually suggested that effectively.
venta cialis en espaa cialis uk 5 mg cialis coupon printable generic cialis in vietnam sublingual cialis online cialis para que sirve prices on cialis 10 mg cialis super kamagra generic cialis tadalafil generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 23:36

Terrific forum posts. Many thanks!
cialis online order a sample of cialis cialis 5mg billiger order a sample of cialis buy cialis online nz cialis generico milano cialis dose 30mg cialis tablets cialis patent expiration cialis generisches kanada
شنبه 10 آذر 1397 10:21

Very good postings, Appreciate it.
free generic cialis effetti del cialis cialis professional from usa brand cialis generic cialis dosage recommendations cialis 30 day sample discount cialis india cialis 100mg cost enter site very cheap cialis price cialis per pill
جمعه 9 آذر 1397 11:10

You actually explained this superbly.
interactions for cialis cialis australia org cialis prezzo al pubblico weblink price cialis cialis arginine interactio viagra vs cialis vs levitra chinese cialis 50 mg cialis professional from usa cialis generico tadalafil generic
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:40

Good info, Thanks a lot!
weblink price cialis cialis daily new zealand cialis wir preise achat cialis en europe tadalafil generic cialis 5 mg schweiz cialis online cialis for daily use cialis vs viagra acquistare cialis internet
پنجشنبه 8 آذر 1397 00:10

Cheers! Lots of facts.

low dose cialis blood pressure comprar cialis 10 espa241a low cost cialis 20mg cialis arginine interactio opinioni cialis generico cialis para que sirve buy cheap cialis in uk cialis side effects dangers cialis online tadalafil
چهارشنبه 7 آذر 1397 11:58

Thanks, Plenty of advice.

generic cialis 20mg uk rezeptfrei cialis apotheke how to purchase cialis on line when can i take another cialis cialis professional yohimbe cialis farmacias guadalajara cialis canada canada discount drugs cialis tadalafil 10 mg prix de cialis
دوشنبه 9 مهر 1397 20:58

You've made your position quite well..
cialis diario compra cialis dose 30mg only now cialis 20 mg cialis herbs cialis online where do you buy cialis opinioni cialis generico cialis pas cher paris cialis rckenschmerzen click here cialis daily uk
یکشنبه 1 مهر 1397 17:34

Nicely put. Many thanks!
canada medication list canadian pharmaceuticals prescriptions from canada without canada medication canada online pharmacies reviews canadian medications pharmacy drugstore online shopping reviews most reliable canadian pharmacies global pharmacy canada canada drug
دوشنبه 12 شهریور 1397 17:05

You said this very well!
enter site natural cialis estudios de cialis genricos buying cialis on internet cialis prezzo di mercato cialis pills price each we use it cialis online store canadian cialis achat cialis en itali click here take cialis does cialis cause gout
یکشنبه 11 شهریور 1397 23:18

You actually stated it exceptionally well!
how much does a cialis cost cialis for bph cialis prezzo al pubblico wow cialis 20 brand cialis generic buy cialis free generic cialis acheter du cialis a geneve cialis coupons we like it cialis soft gel
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:56

You suggested it perfectly.
effetti del cialis cialis online napol cialis generic tadalafil buy generic cialis levitra viagra vs cialis vs levitra cialis great britain we use it cialis online store cialis 30 day sample generic cialis tadalafil effetti del cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 17:45

Thanks a lot, Plenty of stuff!

cialis 5 mg schweiz cialis kaufen achat cialis en europe generico cialis mexico cialis lowest price cialis coupon venta de cialis canada acheter cialis kamagra cialis italia gratis buy cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 21:49

Good write ups. Appreciate it!
cialis sans ordonnance wow cialis 20 cialis 10 doctissimo cilas generic cialis soft gels cialis side effects cialis for sale purchasing cialis on the internet cialis prezzo al pubblico cialis kaufen
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 06:26

You actually suggested that adequately.
viagra cheap online can you buy viagra at walgreens buy cheap viagra pills online how to buy viagra without seeing a doctor sildenafil price uk rx online sildenafil prescription buy discount viagra online online buy viagra where can u buy viagra
شنبه 18 فروردین 1397 16:03

Thanks a lot. Loads of forum posts!

cialis cost fast cialis online get cheap cialis cialis pills cialis 20 mg cialis 30 day sample we like it cialis price cialis side effects dangers comprar cialis navarr cialis 5 mg para diabeticos
پنجشنبه 2 فروردین 1397 04:35

Incredible a lot of beneficial information.
cialis generico milano cialis pills price each achat cialis en itali venta cialis en espaa cialis canadian drugs sialis wow cialis 20 price cialis best cialis canada on line generic cialis at the pharmacy
دوشنبه 30 مرداد 1396 15:43
I really like what you guys are usually up
too. This kind of clever work and reporting!

Keep up the superb works guys I've added you guys to my own blogroll.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:53
whoah this weblog is great i like reading your articles.
Keep up the great work! You already know, many individuals
are looking round for this info, you can aid them greatly.
دوشنبه 28 فروردین 1396 20:37
Nice blog right here! Also your site rather a lot up fast!

What web host are you using? Can I get your affiliate link on your host?
I want my website loaded up as fast as yours lol
سه شنبه 22 فروردین 1396 08:05
Wow, superb weblog format! How lengthy have you ever been running a blog
for? you made running a blog look easy. The overall glance of your site is great,
let alone the content material!
سه شنبه 15 فروردین 1396 14:20
Thanks for another informative website. Where else may just I
am getting that type of information written in such an ideal
method? I've a project that I am simply now working on, and I've been on the glance out for such information.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :