تبلیغات
ماهیان آکواریومی - دانستنی ها و ترین های آبزیان (2)
 
ماهیان آکواریومی
با خدا باشو پادشاهی کن
درباره وبلاگ


با سلام
موضوع وبلاگ: زندگی ماهییان آکواریومی
تلاش ما برای شناساندن ،نوع،نحوه زندگی، نوع مراقبت، مقابله و درمان بیماری انواع گونه های ماهیان آکواریومی مخصوصا ماهیان آب شیرین به مخاطبین علاقمند به ماهی می باشد.

مدیر وبلاگ : سعید فراهانی
نظرسنجی
شما طرفدار کدام ماهی آب شیرین هستید؟


كوچكترین ماهی :
كوچكترین ماهی دنیا نوعی گاو ماهی بنام لوزون Luzon است كه در فیلیپین زندگی میكند وطول آن تا 12 میلی متر میرسد.پرعمرترین ماهیها:
فیل ماهی یا بلوگای دریای خزر تا 120 سال عمر میكند ووزن آن از یك تن تجاوز میكند. ماهی آبنوس تا 5 سال، ماهی كاد تا 20 سال یا بیشتر ونوعی كفشك ماهی بنام په لیس Plaice شصت سال یا بیشتر عمر میكند.


كم عمرترین ماهیها:
در رودخانه های آفریقا وآمریكای جنوبی 26 نوع ماهی زندگی میكنند كه عمر آنها به یكسال نمیرسد. این ماهیها در پایان فصل بارندگی وهنگام خشك شدن رودخانه ها میمیرند. قبل از مردن تخمهائی میگذارند كه تحمل خشكی را دارند. این تخمها ، هنگام شروع بارندگی به نوزاد تبدیل میگردند. بنابراین سن این ماهیها حتی از یكسال هم كمتر است


سریعترین ماهیها:
ماهی ملوان كه قدرت شنای آن حدود 110 كیلومتر در ساعت است سریعترین ماهیهای شناخته شده میباشد.

حداكثر ارتفاع پرش ماهی از آب:
مارماهی تارپون میتواند تا ارتفاع 5 متر ودر قوسی بطول 9 متر از آب بیرون بجهد.


بارش ِماهی:
بارش ماهیها در مناطق مختلف دنیا دیده شده است. در تشریح آن میتوان گفت كه این ماهیها از دریا بوسیله گردباد به هوا برده شده ومانند ابری در مناطق دیگر به زمین میریزند.

در سال 1860 در بندر اسن Essen آلمان یك ماهی كپور 38 سانتیمتری در چنین وضعی پیدا شد. در شهر جلاپور هندوستان ماهی دیگری بوزن 7/2 كیلوگرم از آسمان به زمین افتاد.

خواب طولانی :
در كویرهای استرالیا نوعی قورباغه زندگی می كند كه می تواند در طول سال 11 ماه زیرخاك بخوابد ، این قورباغه در فصل كوتاه بارندگی كه طول آن از یك ماه تجاوز نمی كند ، از زیر خاك بیرون می آید. بدن خود را از آب پر كرده وبه تغذیه فعال می پردازد . پس از آن تخمگذاری كرده وبزودی خود را برای 11 ماه خواب دیگر آماده می سازد.

زندگی ماهی در خشكی :
حدود 400 میلیون سال قبل برخی از ماهیها از طریق ایجاد اعضاء شش مانندی در خود توانستند از هوای دنیای خارج از آب استفاده نمایند. همین امر در نهایت سبب ایجاد مهره داران زمینی گردید. در خلال دوره دونین بسیاری از منابع آبهای شیرین خشك شدند ویا بصورت مرداب درآمدند. در طول این تغییرات تنها ماهیهائی توانستند زنده بمانند كه قادر به استفاده موقت از اكسیژن هوا وجستجوی منابع دیگر آب شیرین بودند. ماهیان دو ریه ای امروزی در واقع بازماندگان همین ماهیها می باشند

برخی از ماهیها میتوانند برای مدتی محیط آبی خود را ترك كنند. جالب اینكه برخی هم مانند ماهی آناباسAnabas میتواند با باله های تغییر فرم یافته خود، از درختها بالا رود ومدتی را در آنجا مانده واز اكسیژن هوا استفاده نماید.

نوعی گاو ماهی بنام Mudskipper كه در ایران به آن بوشلمبو گفته میشود پس از خروج از آب ، سر خود را بالا گرفته وبا چشمان نسبتاً بزرگ قورباغه مانند خود به اطراف خیره میشود. جالب اینكه در همین حالت به شكار حشرات وپشه ها هم می پردازد، وبه مجردی كه احساس خطر كرد به جای اول خود برمیگردد. این ماهی وقتی در خشكی است با پوست دمش نفس می كشد. اگر این ماهی مدت زیادی در خشكی بماند ، سرپوش برانشی آن ممكن است در اثر خشك شدن به آبشش ها بچسبد.

دیده میشود كه این ماهی مدتی پس از قرارگرفتن در خشكی هربار یكی از كره های بزرگ چشمش را بداخل فرو میبرد. اینكار برای فشار آوردن به مخزن آبی است كه درون گوش داخلی ماهی قرار دارد. در هر فشار ماهی مقداری آب را به درون آبشش ها وزیر شكاف سرپوش برانشی هدایت می كند تا از خشك شدن آنها جلوگیری كند.


پرواز ماهی در آسمان :
دنیای ماهیها بسیار پرتنوع وپرجنبش است. حتی ماهیهائی وجود دارند كه براحتی وبا زیبائی خیره كننده برروی آب پرواز میكنند. برخی از ماهیهای پرنده میتوانند از یك سوی كشتی بطرف دیگر آن پرواز كنند، وبرخی هم در حین پرواز روی عرشه كشتی می افتند. طول ماهی پرنده معمولی 18 تا 25 سانتیمتر است. این ماهی عمدتاً در آبهای مناطق گرم واستوائی یافت میشود.وقتی ماهی پرنده بدلیلی تحریك شود سرخود را كمی بطرف بالا برده وبشدت دمش را با لرزشهای شدید بحركت درمی آورد تا وقتی كه بدنش كاملاً از آب خارج شود. پس از خروج از آب ، ماهی باله های سینه ای خود را كه بسیار وسیع وپهن وبال مانند است می گستراند در فاصله 2 تا 3 متری سطح آب بپرواز در می آید. در یك فاصله زمانی بسیار كوتاه ماهی میتواند تا 50 متر با همان سرعت اولیه پرواز كند واگر همزمان ، باله دمی خود را حركت دهد میتواند تا حدود 200 متر را در هوا بپیماید. آنچه مسلم است ماهی پرنده هنگام شكافتن هوا با باله های خود مانند پرندگان بال نمی زند ، بلكه آنها را بطور ثابت وبصورت باز نگه میدارد.


شناسنامه گویای ماهیان :
خیلی ها فكر می كنند كه فلس تنها مسئولیت حفاظت وپوشش سطح بدن ماهیها را به عهده دارد. بعضی هم می دانند كه از روی فلس بیشتر ماهیها ، می توان به سن آنها پی برد.آنچه مسلم است اهمیت فلس به مراتب بیشتر است ویك فلس معمولی در واقع شناسنامه گویایی است كه می تواند اطلاعات لازم در زمینه های زیر را در اختیار بررسی كننده قرار دهد:

1
ـ نوع وتا حدی گونه ماهی

2
ـ سن ماهی

3
ـ تعداد دفعات تخم ریزی (بیشتر در ماهیهای مهاجر)

4
ـ سن ماهی در هر بار تخمریزی

5
ـ طول ماهی در آخر هر سال از عمر گذشته آن

6
ـ وزن ماهی در آخر هر سال از عمر گذشته آن

7
ـ تعداد دفعات وسالهایی كه ماهی مریض شده است.

بدیهی است این ویژگیها در مورد تمامی ماهیها ونیز در همه مناطق صدق نمی نمایند.

برای مثال در مورد ماهیهای غیر مهاجر، و نیز ماهیهای استوائی ، همه این ویژگی ها قابل بررسی نیستند.


خاصیت تغییر رنگ :
گروهی از ماهیها می توانند هنگام لزوم و بمنظور محافظت خود در برابر دشمنان ، در زمان بسیار كوتاه رنگ وطرح بدن خود را بگونه ای خیره كننده تغییر دهند كه دشمن را گیج ومنحرف سازند. این تغییرات در نوعی ماهی هامور، چاقو ماهی و فرشته ماهی دریایی وجود دارد.

كنفرانس دلفین ها : 
دلفین ها نه تنها جانوران خوبی برای آموزش دادن هستند ، بلكه در دنیای خود آنها نیز اكثراً موارد و نكات بسیار جالبی دیده می شود. دلفین ها قبل از انجام كار دسته جمعی كنفرانس تشكیل می دهند. برای این منظور گروهی از آنها به اعماق آب رفته و روبروی هم قرار می گیرند. سپس هر كدام در كمال احترام نسبت به دیگران به نوبت شروع به حرف زدن می كند و
پس از مشورت با هم شروع به انجام آن كار می نمایند.


زبان ماهیها :
همه ماهیها زبان دارند وزبان آنها با اینكه سخت ومحكم است ولی برخلاف پستانداران فاقد اسكلت مخصوص زبان هستند كه باعث تحرك همه جانبه آنها می گردد. بنابراین زبان ماهیها عملاً ثابت است وتنها می تواند با حركت اسكلت زیر زبان تحركی محدود در جا داشته باشد.


آواز نهنگ :
نهنگ ها می توانند صداهای گوناگونی را ایجاد كنند كه نهنگهای دیگر توان شنیدن آنها را از فواصل دور داشته باشند. نوع صدای نهنگ ها بستگی به صحبت كردن آن برای نر یا ماده ، در خطر بودن ، ویا صحبت كردن عادی در زمینه آب وهوا یا غذا دارد. بررسی های دقیق دانشمندان نشان داده كه زبان نهنگ دارای علائم ، اصوات پیشوندی وغیره است كه حاكی از ارتباطلات پیچیده آنها می باشد. نهنگ گوژپشت نر برای ماده خود آواز جالبی میخواند كه بصورت صفحه ضبط شده و یكی از پرفروش ترین صفحات آوازی می باشد. درفصل جفت یابی ، نهنگ ها دور هم جمع شده ودریك جشن جالب ، بیش از یك روز كامل آواز میخوانند. یك آواز معمولی آنها حدود 10 تا 20 دقیقه طول میكشد. هر آواز معمولاً دارای 8 ریتم موسیقی مختلف است كه پشت سرهم تكرار میشود. آواز نهنگ ها در طول حیاتشان تغییراتی پیدا میكند. هر گروه از آنها آواز مخصوص به خود را میخوانند. در ابتدای مراسم جشن و به یاد سال گذشته، آخرین آوازی را كه با هم خوانده اند ، یكبار دیگر میخوانند. با پیشرفت فصل جفت یابی ، نهنگ ها روی صداها كار كرده وملودی جدید وویرایش یافته ای را اضافه مینمایند. نهنگ های باله دار صداهائی را تولید میكنند كه ممكن است از صدها مایل شنیده شود. در اعماق مشخصی از آب ، صدا بطور طبیعی ومعمولی پخش نمیشود. اثرات فشار آب ، درجه حرارت وشوری باعث متراكم وكانالیزه شدن صدا میگردد. اگر نهنگی بتواند از انتهای یكی از كانالهای زیرآبی فریاد بزند ، صدای او قبل از اینكه آنقدر ضعیف شود كه توسط نهنگ های دیگری شنیده نشود ، تمامی مسیر اقیانوس ها را خواهد پیمود!


ماهی های عجیب وقریب :
ـ طوطی ماهی رنگین كمان : طوطی ماهی رنگین كمان هنگام استراحت شبانه نوعی تار بنام لباس شب بدور خود می بندد.

ـ ماهی تیرانداز میتواند با پرتاب قطرات آب بسوی حشرات، آنها را بداخل آب انداخته وبخورد.

ـ باله های عقرب ماهی ، دارای شعاعهای باله بلند وجدا از یكدیگرست كه بعضی از آنها سمی می باشند.ـ ماهی دمنده مثل جوجه تیغی می تواند شكم خود را باد كرده وخارهای روی بدنش را بصورت گسترده نگهدارد تا دشمنان نتوانند آن را ببلعند.ـ ماهی دیسكوس دارای بدن پهن است ولی بدن آن پهلو به پهلو پهن و فشرده می باشد

نوزادان این ماهی بطریق غیر عادی از مخاط روی بدن والدین تغذیه میكنند.
ماهی چهارچشم :
همانگونه كه چشمان ما نمی توانند برای دیدن دنیای زیر آب مانند چشم ماهیها تعدیل گردند، ماهیها نیز فاقد این توان برای دیدن دنیای خارج از آب می باشند. جالب اینكه ماهی چهارچشم یا آناب لپس Anableps می تواند هم دنیای داخل آب وهم دنیای خارج ازآب را ببیند،عجیب تراینكه این ماهی میتواند همزمان این دودنیای متفاوت رانظاره نماید.


این ماهی معمولاً در سطح آب شنا میكند وبگونه ای خود را نگه میدارد كه نصف كره هر چشم آن در آب ونصف دیگر درون هوا قرار گیرد . هر چشم در حقیقت از دو چشم كه در یك عدسی ویك كره چشم شریك هستند درست میشود. در پشت عدسیها ، آن قسمت از هر چشم كه از آب بیرون می ماند، دارای یك مردمك و یك شبكیه است ، همین امر در مورد قسمت پائینی هر چشم صدق می كند. ماهی چهار چشم با این ویژگی میتواند با قسمتهای بالایی چشمها مواظب ماهیخوارهای خارج از آب ، وبا قسمتهای پائینی چشمها مواظب عبور طعمه های احتمالی باشد.ماهیان سریع : 
بطور كلی سرعت شنای ماهی بستگی به طول آن دارد. هر چه طول ماهی بیشتر باشد ، سرعت شنای آن بیشتر است. یك ماهی آزاد بطول 40 سانتیمتر می تواند با سرعتی حدود 5/22 كیلومتر در ساعت شنا كند. یك باراكودای 80 سانتیمتری ، حداكثر میتواند با سرعت 45 كیلومتر در ساعت شنا نماید.

سریعترین آبزی در سطح جهان ماهی ملوان یاsailfish است كه میتواند با سرعتی حدود 110 كیلومتر در ساعت شنا نماید. ناگفته نماند كه شمشیر ماهی وماهی مارلین هم با سرعتهای زیادی در آب شنا میكنند. آنچه مهم وقابل توجه است ، این hست كه هیچ ماهی نمی تواند زمان طولانی را با سرعت زیاد شنا كند ومعمولاً سرعت شنای ماهیها در شرایط معمولی بمراتب كمتر از حداكثر سرعت احتمالی آنهاست.كمربند سینه ای لقمه ماهی: 
باله های سینه ای نقش مهمی را در تحرك وجابجایی لقمه ماهیها به عهده دارند ، به همین دلیل رشد و نمو واسكلت بندی این باله ها جالب توجه است.در این ماهیها باله های سینه ای توسط كمربند سینه ای قوی و محكمی به ستون فقرات متصل می گردد.


می آید یا می رود (ماهیان بی سروته(:
روی باله پشتی نوعی پروانه ماهی یك چشم كاذب وجود دارد كه باعث گمراهی دشمنان می شود. هنگامیكه ماهی حركت می كند دشمن براحتی نمی تواند تشخیص دهد كه ماهی در حال آمدن است یا رفتن وهمین راهی برای فرار ماهی از خطر است.گرمای مغز شمشیرماهی:
دمای حفره مغزی شمشیرماهی 10 تا 14 درجه سانتیگراد گرمتر از دمای آب محیط زیست ماهی می باشد. اطراف مغز این ماهی ، یك بافت تخصص یافته وجود دارد كه با عضلات یكی از چشمها عمل می كند وكار بصورت یك بخاری انجام می شود. تجزیه این بافت حاكی از آنستكه ایجاد حرارت از طریق یك سوخت وساز غیر طبیعی صورت 
می گیرد.در اطراف این بافت یك جریان عكس تبادلات حرارتی ، خون مورد نیاز را تأمین می نماید.لایه ای از چربی دراطراف مغز كار عایق را انجام می دهد. این لایه از افت گرمای مغز جلوگیری می كند.كوسه آب شیرین :
بیشتر مردم فكر می كنند كه كوسه ها فقط در دریاها زندگی می كنند. اما اینطور نیست ، برخی كوسه های دریائی می توانند گاهی به رودخانه ها وارد شوند. در آب شیرین گونه ای از كوسه به نام گوسه گاوی زندگی می كند، این كوسه در دریاچه های نیكاراگوئه ، جامور، گینه نو وبرخی از رودخانه های آمریكای شمالی وجنوبی ، آفریقا ، آسیا ، استرالیا وفلیپین زندگی می كند.

در رودخانه گنگ هند گونه ای بنامcharcharhinus gangeticus زندگی می كند كه ظاهراً منحصر به آب شیرین است ولی احتمالاً این كوسه نیز از نوع دریازی آن مشتق گردیده است.ماهی طلایی و نژادهای امروزی :
امروزه در دنیا حدود 20 نژاد ماهی طلایی وجود دارد كه بسیاری از آنها زینت بخش منازل ، ادارات ، پاركها و فروشگاه های معتبر می باشند. این ماهی ها به اندازه ای زیبا هستند كه در بسیاری از كشورهای آسیایی به ویژه چین وژاپن هر ساله مسابقاتی برای انتخاب زیباترین آنها برگزار می شود وجوایز ارزنده ای به بهترین ها تعلق می گیرد. جالب اینكه همه این نژادهای زیبا از ماهی وحشی كه شكل وساختمان طبیعی كپور ماهیان را دارد به وسیله انسان واز طریق گزینش وكارهای ژنتیكی حاصل گردیده اند. اختلافات ظاهری ساختمانی وگوناگونی رنگ این نژادها تا حدی است كه خیلی ها فكر نمی كنند كه این ماهی ها همگی از یك نژاد باشند واز همین ماهی حوض كه قرمزهای آن زینت بخش سفره هفت سین نوروز است مشتق شده باشند.بچه ماهیان بی سرپرست :
اكثریت عظیمی از ماهیان دریا نسبت به ادامه نسل خود بی تفاوت می باشند، نرها وماده ها فقط تخمریزی می كنند وسپس هریك بدنبال سرنوشت خود می روند. نطفه ها كه پیش از تولد یتیم شده اند ، بحال خود رها می گردند . نوزادهای بی دفاع ، پیش از آنكه سر از تخم درآورند ،بسیاری از آنها بوسیله انواع آبزیان شكارچی بلعیده می شوند.

ماهیان رودخانه ای در مقایسه با ماهیان دریایی ، جزء بهترین والدین می باشند. بسیاری از آنها تخمها را در زیرلایه های زیرین كف رودخانه ، زیر گیاهان مختلف وسنگ های كف رودخانه مخفی كرده وآنها را در مقابل جریان آب وشكارچیان پنهان می نمایند.

 

نوع مطلب : سایر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 14 آذر 1397 19:00

Thanks, Quite a lot of material!

cialis lowest price cialis pills in singapore order generic cialis online tadalafilo cialis alternative cialis generic availability prezzo di cialis in bulgaria cialis coupons printable cialis rezeptfrei sterreich cialis canadian drugs
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:27

Truly a lot of very good knowledge.
discount cialis cialis 200 dollar savings card cialis for sale in europa cialis uk cialis name brand cheap cialis daily reviews low dose cialis blood pressure tadalafil 5mg how do cialis pills work tadalafil 20mg
سه شنبه 13 آذر 1397 07:00

Amazing data, Thanks!
cialis for sale in europa cialis rckenschmerzen cialis 5 mg scheda tecnica we like it cialis soft gel only here cialis pills generic cialis at the pharmacy viagra vs cialis vs levitra cialis 5mg prix cialis 30 day trial coupon buy cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 19:01

Nicely put, Many thanks.
cialis purchasing cialis mit grapefruitsaft we like it cialis price ou acheter du cialis pas cher 5 mg cialis coupon printable cialis pills boards estudios de cialis genricos cialis 100mg suppliers callus cialis tadalafil online
یکشنبه 11 آذر 1397 18:33

Regards, Plenty of info!

cialis purchasing cialis 20 mg cialis 10mg prix pharmaci cialis online deutschland get cheap cialis tarif cialis france generic cialis soft gels cialis 20 mg best price cialis savings card generic cialis 20mg uk
شنبه 10 آذر 1397 18:55

Superb information. Appreciate it.
cialis 5mg billiger cialis para que sirve rx cialis para comprar cialis prezzo in linea basso cialis for sale in europa cialis generico postepay cialis 5 mg scheda tecnica cialis price thailand click here take cialis cost of cialis cvs
شنبه 10 آذر 1397 05:49

Superb posts. Thanks!
rezeptfrei cialis apotheke 40 mg cialis what if i take cialis reviews cialis ahumada buy brand cialis cheap cialis dose 30mg warnings for cialis sublingual cialis online purchasing cialis on the internet cialis kamagra levitra
جمعه 9 آذر 1397 06:46

Thank you. Quite a lot of tips.

cialis prezzo di mercato effetti del cialis order a sample of cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 5 mg cost of cialis cvs cialis 20 mg effectiveness only now cialis 20 mg tadalafil 20 mg acquisto online cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 19:31

Thank you, Valuable stuff!
cialis generique how do cialis pills work buy cialis online cialis daily wow cialis 20 buy original cialis generico cialis mexico cialis kaufen wo cialis generic availability we recommend cialis info
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:47

You stated that wonderfully.
cialis 5 mg scheda tecnica cialis rckenschmerzen ou trouver cialis sur le net we choice cialis pfizer india recommended site cialis kanada cialis en 24 hora compare prices cialis uk cialis generico lilly cialis 50 mg soft tab recommended site cialis kanada
چهارشنبه 7 آذر 1397 18:53

You've made your position very clearly.!
cialis generico online legalidad de comprar cialis acheter cialis meilleur pri cialis pills boards how to purchase cialis on line cialis uk brand cialis generic buy cialis online legal cialis pills in singapore canadian cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:14

Good tips. With thanks!
cialis per paypa cialis 20 mg cut in half does cialis cause gout tarif cialis france cialis 5 mg funziona cialis 5 mg scheda tecnica the best choice cialis woman cialis 100mg suppliers cialis patentablauf in deutschland cialis e hiv
چهارشنبه 11 مهر 1397 03:46

Wonderful info. With thanks.
comprar cialis 10 espa241a achat cialis en suisse buy cialis cialis generico en mexico cialis professional yohimbe buy original cialis how to buy cialis online usa prix cialis once a da cialis farmacias guadalajara cialis sans ordonnance
دوشنبه 9 مهر 1397 02:54

Lovely postings. Thank you.
sialis generic cialis 20mg uk cialis canada cialis patent expiration buying cialis on internet tarif cialis france tadalafil 10 mg cialis alternative cialis qualitat click here take cialis
یکشنبه 1 مهر 1397 05:41

Amazing a lot of beneficial material!
canadian pharmacy king drugs for sale on internet online pharmacies legitimate best canadian pharmacy best canadian pharmacies online most reliable canadian pharmacies trust pharmacy canada trust pharmacy canada reviews pharmacy pharmacy canada reviews
چهارشنبه 28 شهریور 1397 01:19

You said that exceptionally well.
cialis free trial we recommend cheapest cialis buy cialis online legal female cialis no prescription callus cheap cialis tesco price cialis prescription doctor cialis tadalafilo cilas
پنجشنبه 15 شهریور 1397 17:06

Excellent content. Appreciate it!
cialis 20mg cialis 30 day sample dosagem ideal cialis generic cialis with dapoxetine generic cialis overnight cialis tadalafil cialis online cialis sans ordonnance cialis 5mg prix online prescriptions cialis
چهارشنبه 14 شهریور 1397 09:02

Nicely put, Cheers.
pharmacy canada reviews canada medications cheap canadian online pharmacies legitimate online pharmacies india canadian online pharmacies canadian discount pharmacies in canada canada online pharmacies medication safe canadian online pharmacies drugstore online canada canadian prescriptions online serc 24 mg
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:43

Regards! I appreciate it.
cilas cialis cuantos mg hay generic cialis 20mg tablets fast cialis online enter site very cheap cialis best generic drugs cialis 5 mg cialis coupon printable 200 cialis coupon price cialis per pill enter site natural cialis
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:13

Reliable forum posts. Thank you.
buy viagra usa can i buy viagra where to buy viagra for women where to buy viagra pills best place to buy generic viagra how can i get viagra online viagra pharmacy online where to buy viagra on line buy viagra online canada no prescription viagra online without
دوشنبه 22 مرداد 1397 21:54

Amazing quite a lot of useful material!
look here cialis cheap canada cialis 5 mg does cialis cause gout compare prices cialis uk cialis australia org cialis with 2 days delivery cialis 5 effetti collaterali canadian cialis acheter cialis kamagra non 5 mg cialis generici
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:04

Amazing postings, Regards!
walgreens price for cialis cialis farmacias guadalajara costo in farmacia cialis warnings for cialis where to buy cialis in ontario cialis billig cialis 5 mg para diabeticos buying cialis in colombia cialis professional from usa cialis tadalafil
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 04:48

Thank you! Terrific information!
viagra nz buy how to buy viagra where to buy viagra online without prescription pfizer viagra can i buy viagra over the counter get viagra online prescription kamagra buying real viagra online where do i buy viagra buy generic sildenafil
شنبه 18 فروردین 1397 14:30

Thanks, Fantastic information.
buying cialis in colombia price cialis best cialis generico no prescription cialis cheap cialis side effects dangers how to purchase cialis on line cialis tablets australia prix cialis once a da we recommend cheapest cialis india cialis 100mg cost
شنبه 4 فروردین 1397 17:23

Cheers, Lots of stuff!

cialis mit grapefruitsaft cialis dosage recommendations cialis generisches kanada cialis alternative where do you buy cialis if a woman takes a mans cialis price cialis best how to buy cialis online usa cialis name brand cheap dosagem ideal cialis
چهارشنبه 1 فروردین 1397 19:00

Nicely put, Thanks a lot!
how does cialis work cialis per paypa cialis tablets for sale cialis super acti cialis 5 mg schweiz prezzo cialis a buon mercato usa cialis online prices for cialis 50mg cialis online try it no rx cialis
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:23
whoah this blog is excellent i like studying your posts.
Stay up the great work! You know, a lot of persons are looking around for this
info, you can aid them greatly.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 21:35
I do not know whether it's just me or if everybody else encountering
problems with your website. It appears as though some
of the text in your posts are running off the screen. Can somebody else please
provide feedback and let me know if this is happening to them as well?
This may be a problem with my internet browser because
I've had this happen before. Kudos
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :