تبلیغات
ماهیان آکواریومی - خانواده گلدفیشها
 
ماهیان آکواریومی
با خدا باشو پادشاهی کن
درباره وبلاگ


با سلام
موضوع وبلاگ: زندگی ماهییان آکواریومی
تلاش ما برای شناساندن ،نوع،نحوه زندگی، نوع مراقبت، مقابله و درمان بیماری انواع گونه های ماهیان آکواریومی مخصوصا ماهیان آب شیرین به مخاطبین علاقمند به ماهی می باشد.

مدیر وبلاگ : سعید فراهانی
نظرسنجی
شما طرفدار کدام ماهی آب شیرین هستید؟


نام گروه ماهیان : cyprinidae
نام خانواده: شبیه شیربت
نام ماهیان انواع مختلف گلدفیش : طولحداکثر : 10 سانتی متر
سطح شنا : کلیه سطوح آب
مکانهای جاگیری : میان سنگها،گیاهان و مواد شناور
نورمناسب : روشن ، بدون تابش مستقیمآفتاب
همزیستی : سازگاری کامل با تمام ماهیان
تغذیه : غذای خشک، کرم زنده،دافنی و ...
خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما 19 درجه سانتی گراد سختی آب 12 درجه PH 7.6
دشواری نگهداری: گروه 1
رفتارونوع تولیدمثل : تخم ریز، در شرایطمصنوعی تکثیر شده و جزو ماهیان مقاوم برای نگهداری میباشد.

گلدفیشها تنوع بسیار زیادی دارند و  نگهداری این دسته از ماهِام نسبت به انواع دیگر ماهِان آسانتر می باشند
ماهی طلائی خودشامل دسته ی بزرگ و گسترده از ماهی ها میباشد که شامل نمونه های متعددی از جمله فلسمرواریدی Pearlscale کلاه قرمز Red cap کالیکو و ... 

خانواده :Cyprinidae 
نام علمی :Carassius auratus 
منشا : جنوب چین 
پراکنش : امروزه در سراسر دنیا ، در آکواریوم ها ، برکه های زینتی و آب های طبیعی 
خصوصیات تشخیصی : کپور معمولی و کپور کوی هر دو سبیلک هایی در اطراف Crucian دهان دارند ، اما گلدفیش هیچ سبیلکی ندارد ، البته کپور 
هم سبیلک ندارد لیکن عموماً بدنی عمیق تر و پهن تر و باله ی پشتی بلنتری نسبت به گلد فیش دارد . 
اندازه و رشد : طول 20 تا25 سانتی متر در سن 5 تا 6 سالگی برای گلد فیش ها عادی می باشد . نمونه های تا 30 سانتی متری و5/4 کیلوگرمی مشاهده شده اند. 
طول عمر : یک دوره ی 10 تا 20 ساله غیر معمول نیست . طول عمر بیش از 40 سال نیز برای گلد فیش ثبت شده است . 
گلدفیش معمولی 
شناخته شده ترین گلدفیش است که از شکل اصلی وحشی چندان متفاوت نیست. تاکنون از طریق تکثیر انتخابی با رنگ نارنجی یا طلایی رنگدانه دار شده است . در میان آنها تعدادی از واریته های رنگی گلدفیش معمولی همانند سفید ، طلایی و اشکال خالدار وجود دارند . 
گلدفیش معمولی بدن و باله های به طور مساوی متناسب شده ای داشته و ممکن است تا حدود 23 سانتی متر رشد کند ، اگر چه در صورت نگهداری در تنگ یا آکواریوم خیلی کوچکتر خواهند ماند . بالاترین نقطه شانه باید بالای باله های شکمی ، دقیقاً پیش از شروع باله ی پشتی باشد . گلدفیش معمولی یک چنگال و باله دمی کوتاه دارد . 
یک ماهی خوب و سالم فلس های متالیکی بر تمام بدنش دارد . ماهی های زرد ، قرمز ، نارنجی، نقره ای و حتی رنگارنگ معمولند . ماهی واکین گلدفیش معمولی ژاپن می باشد. هر چند از چین منشاء گرفته است . واکین شبیه ماهی توصیف شده در شکل بالاست اما باله دمی دوبل دارد . همچنین ممکن است این واریته با فلس های صدفی نیز دیده شود . برخی معتقدند گلدفیش دم پروانه ای یا جیکین به علت شباهت بسیار احتمالاً از توسعه واکین پدید آمده شده باشد. 
شابونکن 
شابونکن یا گلدفیش کالیکو ، ماهی های قشنگ و پر طاقتی اند. آنها با فلس های صدفی خود ، ظاهری شبیه مروارید دارند که ممکن است تا 23 سانتی متر رشد کنند. 
شابونکن لندن بدن و باله هایی شبیه گلدفیش معمولی دارد . آن باید قسمت های قرمز،زرد و سیاه در طول لکه های سیاه بر پس زمینه ای به رنگ آبی درخشان داشته باشد . معمولاً این رنگ آمیزی و لکه دار بودن بر باله های این ماهی خیلی جذاب امتداد می یابد . 
شابونکن بریستول ماهی باریک با باله ها ی به خوبی رشد یافته ، به ویژه باله دمی بزرگ و چنگالی با انتهای مدور است . رنگ آمیزی این نژاد شابونکن با شابونکن لندن یکسان است . 
گلدفیش شهابی 
یک گونه ی نسبتاً جدید و شاید آمریکایی است . اگر چه باله دمی بلند و به طور عمیق چنگالی شکلی دارد اما به گلدفیش معمولی نیز بسیار شبیه است . به طور کلی ، باله و بویژه باله دمی در گلدفیش شهابی بسیار دراز شده است ، تا جایی که می تواند بیش از 75% طول بدن ماهی را در بر بگیرد . این ماهی دم بلند و خوش ترکیب می تواند به سرعت شنا کند . اشکال زرد ، نارنجی و قرمز معمولند. 
تکثیر کنندگان ژاپنی از اشکال شهابی ، واریته های گیرا و قشنگی مانند «شهابی ساراسا» تولید کرده اند . این گلدفیش باندهای قرمز و سفیدی شبیه کپور کوی داشته و به هنگام تماشای از بالا ، الگوی شکوهمندی دارد. این واریته برای علاقه مندانی که آرزوی نگهداری گلدفیش در حوضچه ای در هوای باز را دارند ، توسعه یافته است . واریته تک دم تانچو شبیه شهابی است که البته بدنی نقره ای داشته و باله ها با یک الگوی قرمز بر نوکشان دیده می شوند . 
همه ی این گلدفیش ها پر تحمل بوده و برای مراقبت و پرورش نسبتاً آسانند . به هر حال ، به علت رفتار فعال آنها ، گلدفیش شهابی بزرگ برای استخر بیرون از منزل (استخر یا حوضچه ی روباز) مناسب ترین گزینه است دم چادری، مرواریدی، کله شیری، کلاه قرمز، کالیگو،بلکمور میباشد


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :