تبلیغات
ماهیان آکواریومی - انواع غذا برای ماهیان اکواریوم(دیسکس)
 
ماهیان آکواریومی
با خدا باشو پادشاهی کن
درباره وبلاگ


با سلام
موضوع وبلاگ: زندگی ماهییان آکواریومی
تلاش ما برای شناساندن ،نوع،نحوه زندگی، نوع مراقبت، مقابله و درمان بیماری انواع گونه های ماهیان آکواریومی مخصوصا ماهیان آب شیرین به مخاطبین علاقمند به ماهی می باشد.

مدیر وبلاگ : سعید فراهانی
نظرسنجی
شما طرفدار کدام ماهی آب شیرین هستید؟

Discus ها معمولا با متانت و آرامش غذا میخورند مگر اینكه اندوهگین یا پریشان باشند. سعی كنید كه بیش از حد به ماهی های خود غذا ندهید و یا آنها را گرسنه نگاه ندارید. بسیار خوب است كه باقی مانده غذای ماهی ها را یك تا دو ساعت بعد از هر وعده از غذایشان از تانكر خارج كنید. ماهی های در حال رشد باید دو یا سه وعده در روز غذا داده شوند. آنها را زیر نظر بگیرید و بیشتر از مقداری كه در یك ساعت میتوانند بخورند به آنها ندهید . Discusمعمولا غذا را با اشتهای زیادی در دقایق اول میخورد ولی بعد از آن تنها به آن نوك میزنند بنابراین اصلاً در خارج كردن پس مانده ها عجله نكنید.
یكی از موادی كه باعث ایجاد تفاوت محسوسی
 در رنگ Discus میشود زانتان (روناس) است كه ماده ای طبیعی است و بسیار مؤثرتر از پاپریكا(میوه رسیده فلفل قرمز ) میباشد. زانتان در گلبرگ‌های گل جعفری است و در بسیاری از غذاهای آماده نیز می‌باشد .
گوشت قلب گاو برای اینكه به
 Discus داده شود بسیار آلوده است و باعث چاق شدن ماهی میشود. اگر شما جیره گوشت قلب گاو را طوری طبق برنامه زمانی به ماهی بدهید كه دقیقا قبل از تعویض آب آكواریم باشد بدین ترتیب آب آكواریمتان آلوده نخواهد شد. به غیر از قلب گاو و فلیكس Discusهای سالم اشتهای زیادی برای خوردن بسیاری از غذاهای دیگر دارند. اما مطلقا نباید به آنها از انواع كرم های تیوبیفكس  (Tubifex) یا كرمهای سیاه و یا انواع موجودات زنده آبی داده شودالبته این نوع غذاها مورد علاقه بیشتر ماهی ها هستند اما خطر انگل هایی كه ممكن است در آنها وجود داشته باشد ریسك این كار را بسیار بالا میبرد. ازدیگر غذاهایی كه مورد علاقهDiscus و در عین حال بسیار آلوده است كرمهای یخ زده هستند. در صورتی كه خواستید از این نوع غذاها استفاده كنید ، بهتر است از میگوی آب شور شسته شده استفاده كنید كه از غذاهای مورد علاقه Discus نیز هست.

به طور کلی غذاهای ماهی ( دیسکس ) به ۳ دسته اصلی تقسیم می شوند:

1- غذاهای فریزری ماهی

2- غذاهای خشک ماهی

3- غذاهای زنده ماهی

غذای فریزری ماهی : دراین قسمت روش تهیه معمول ترین غذای فریزری برای دیسکاس شرح داده می شود

طرز تهیه :

۱- دل گوسفند یا گاو60%

2- میگو 25%

3- اسفناج پخته 15%

4- قطره ب کمپلکس ۵ قطره در ۵۰ گرم و یا قرص ویتامین Tetra

ابتدا دل گاو و گوسفند را خوب بشویید و تمامی رگ ها و پوست و چربیهای اطراف آن را پاک کنید . سپس آن را چندین بار در چرخ گوشت انداخته تا کاملا خرد شود. سپس اسفناج را کمی آب پز کنید تا مقداری پخته شود. پوست میگو ها را نیز بکنید و آن ها را نیز کاملا تمیز و چرخ نمایید. اگر میگوی تازه در دسترس نیست می تواید از میگوهای خشک شده که در فروشگاههای لوازم ماهی ست تهیه کنید و به نسبت بالا استفاده نمایید.
مواد بالا را باهم مخلوط کرده و در کیسه ریخته و در فریزر بگذارید. مقداری که هر بار به ماهی ها داده می شود باید مقداری باشد که حداکثر تا ۵ دقیقه توسط آنها خورده شود. دقت کنید که شربت یا قطره ب کمپلکس را هربار که می خواهید به ماهی غذا دهید به مخلوط اضافه نمایید. زیرا این شربت خاصیت خود را در فریزر از دست خواهد داد. در صورتی که به قرص ویتامین
 Tetra دسترسی دارید می توانید یک بار در میان یکی از قرص ها را پودر کرده و به جای شربت ب کمپلکس با غذای بالا ترکیب نمایید.

نکته مهم:
در خرید دل گوسفند و یا گاو دقت کنید که تازه باشد. برای تشخیص با دو انگشت آن را فشار دهید در صورتی که جای فشار انگشت شما بر روی دل به حالت اول برگشت دل تازه است.
غذاهای خشک ماهی : از انواع غذاهای خشک می توان مانند آرتمیا . کرم فشرده . پولکی میگو و پودر اسپیرولینا (برای افزایش رنگ آنها) ، می توان جهت غذادهی به دیسکاس استفاده نمود. اما مهمترین و بهترین نوع غذاهای خشک در مورد دیسکاس tetra min pro و tetra prima هستند که پیشنهاد می شود در دو نوبت صبح و عصر به دیسکاس داده شود .
غذاهای زنده ماهی : غذای زنده مناسب این ماهی شامل کرم خونی زنده،لاروپشه، کرم خاکی، کرم سفید، گوشت می باشد . دل گاو و یاغذا های شیمیایی می توانند از جمله گزینه های ذخیره و تفریحی باشند.صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :