تبلیغات
ماهیان آکواریومی - شرایط آب اکواریوم برای نگهداری دیسکس
 
ماهیان آکواریومی
با خدا باشو پادشاهی کن
درباره وبلاگ


با سلام
موضوع وبلاگ: زندگی ماهییان آکواریومی
تلاش ما برای شناساندن ،نوع،نحوه زندگی، نوع مراقبت، مقابله و درمان بیماری انواع گونه های ماهیان آکواریومی مخصوصا ماهیان آب شیرین به مخاطبین علاقمند به ماهی می باشد.

مدیر وبلاگ : سعید فراهانی
نظرسنجی
شما طرفدار کدام ماهی آب شیرین هستید؟

اولین قدم برای نگهداری ماهی دیسکس این است که با محیط طبیعی زندگی این آبزی زیبا آشنا شویم تا بتوانیم شرایط زندگی دیسکس را در یک محیط مصنوعی برای این موجود زیبا شبیه سازی کنیم.

محل زندگی این ماهی در رودخانه های آمازون می باشد که آمازون شامل بخشهایی از ونزوئلا، کلمبیا، برزیل و پرو است،این مناطق وسیع در فصول بارانی از طریق آب در ارتباط هستند و به همین دلیل این ماهی را می توان در آبهای کوچک آمازون یافت.
بارانهای سنگین به طور جدی در دسامبر شروع به بارش میکنند اما سطح آب رودخانه تا ماه ژانویه تغییری نخواهد کرد .جالب است بدانید سه نوع آب در آمازون وجود دارد : آب سیاه ،آب پاک و آب سفید .

·       آب سیاه تمیز بسیار شبیه چای پاک و سیاه است .این آب ناشی از وجود اسیدهای هیومیک است که در داخل رودخانه ها در طول فصلهای باران نفوذ میکنند .

·       آب پاک در بسیاری از موارد در رودخانه هایی که به طور واقعی از قسمت اصلی آن تجزیه شده اند در طول فصول خشک سال زمانی که آبهای آمازون به پایین ترین نقطه خود میرسد یافت می شود . این رودخانه های کوچک معمولاً کف شنی دارند

·       آب سفید که ترکیبی از دو مورد فوق می باشد و مانند تمام آب آمازون بدون سدیم ، کلسیم و منیزیم ندارند ، می توان مطمئن بود که سختی کل بسیار پایین است.

در این آبها ست که می توان ماهی دیسکس یافت.یعنی آبی که سبک باشد که اصلی ترین فاکتور برای دارندگان ماهی دیسکس بشمار می رود . دانستن شیمی آب بسیار مهم می باشد که به صورت جامه و کامل توضیح داده خواهد شد .
اولین قدم برای ورود به دنیای شیمی ابزار لازم این کار است که ما از ساده ترین ابزار ممکن استفاده خواهیم کرد و شایان ذکر است که هدف کلی کمک به دوستان برای لذت بردن از نگهداری این ماهی زیبامی باشد .

اكثر آبهای لوله كشی منازل با تغییر اندكی برای Discus مناسب خواهند بود. اگر شما از آب شیر منزلتان برای نوشیدن استفاده میكنید این آب قطعا ماهی شما را نخواهد كشت (البته در بعضی كشورها از آب شیر برای نوشیدن استفاده نمیشود). اگر ماهیان شما در سن و در حال تولید مثل هستند باید كلر(chlorine) و كلرین (choloramine) را از آب جدا كنید و pH آنرا تغییر دهید ولی سختی آب مشكل حادی ایجاد نمی‌كند. بهترین آب برای Discus آب با سختی پایین كه كمی اسیدی باشد ، است. با اینحال بسیاری از پرورشدهندگان Discus های جوان خود را در آب شیر معمولی دیكلره شده ( منظور از دیكلره ، جداسازی كلر از آب است) و با phکمتر نگهداری میكنند.
این مسئله خیلی اهمیت دارد كه قبل از درست كردن آكواریم ، كیفت آبی را كه ماهی شما قبلا در آن بوده را آزمایش كنید یا بپرسید. اگر ماهی مورد نظر شما در آب با pH خنثی نگهداری میشده شما نیز باید در ابتدا آبی با همان كیفیات در آكواریم خانه خود فراهم كنید به جای اینكه از pH های معمول 6 و 6.5 استفاده كنید و همیشه سعی كنید كه تغییرات اعمال شده در آب همواره به تدریج صورت گیرد.
معمولا بسیاری از Discus ها را در آب با pH بسیار پایین 4.5 نگهداری میكنند البته آنهایی را كه در شرایط تولید مثل هستند و بصورت وحشی از زیستگاهشان گرفته شده اند نه ماهی های جوانی را كه در آكواریم بدنیا آمده اند. ماهی هایی كه در حال رشد هستند معمولا در pH 6.5 نگه داری میشوند چون امكان اینكه در آبی با pH كاملا متفاوت قرار بگیرند بسیار كم است.
روشهای زیادی برای تغییر pH آب وجود دارد كه از جمله آنها عبارتند از مواد از پیش آماده شده و یا كودهای تصفیه كننده. بنابراین انتخاب هر یك از این روشها به سلیقه شخصی خودتان بستگی دارد.
یكی از وسایلی كه بسیار اهمیت دارد pH سنج است. شما باید همواره از اندازه pH بطور دقیق مطلع باشید ولی بسیاری از این وسایل اندازه گیری دقت لازمه كار پرورش دهندگان Discusا ندارند. PHبا آب در ، برخی موارد راحت تبخیر میشود و از آب آكواریم شما كاسته میشود بنابراین PH آب باید دائما اندازه گیری شود.

پوشش کف آکواریومخیلی وقتها شنیده ایم كه بهتر است برای كف آكواریم Discusاز هیچگونه پوششی استفاده نكنیم. Discus  در انواع آكواریمها منجمله آكواریمهای تزیینی كه پر از گیاهان آبی و جانوران دیگر هستند و یا آكواریمهای كاملا خالی كه معمولا توسط دیگر پرورش دهنده ها توصیه میشوند ، قابل نگهداری است. اما بهتر است از یك لایه نازك ماسه بسیار ریز در كف استفاده کنیم و بدین ترتیب تخلیه آب نیز آسان تر میشود چراكه ماسه ها فضولات ماهی ها را در زیر خود پنهان میكند و ماهی نیز از بازی با شن لذت میبرد و برای پیدا كردن غذا در ماسه ها میدمد. ولی معمولا با نگه داشتن Discus در آكواریم بدون كف پوش دچار مشكل نمیشوید اما اگر تصمیم به این كار گرفتید فراموش نكنید كه حتما جداره خارجی كف آكواریم را رنگ بزنید و یا به نحویبپوشانید تا ماهی خارج آكواریم را نبیند در غیر اینصورت در روحیه آنها تاثیر گذاشته و باعث ترسو و خجالتی شدن آنها میشود.
به غیر از لایه ماسه كه در كف آكواریم ریخته میشود خوب است كه از تكه چوبهایی كه از خزه پوشیده شده اند و از گیاهان معلق در آب همچون باقلای آبی و از كوزه های گلی كه از ماسه و گیاهان دیگر پر شده اند استفاده كنیم. یك لامپ فلوروسنت با یك حباب گرم و یك حباب سرد نیاز گیاهان را بهنور تامین میكنند. ولی به یاد داشته باشید كه روشن شدن ناگهانی آكواریمDiscus باعث عكس العمل ناگهانی و جهش آن میشود كه با استفاده از گیاهان غوطه ور در آب  كه جلو رسیدن ناگهانی نور به Discus را میگیرند - براحتی میتوان از این مسئله جلوگیری كرد.
با تمام این تفاسیر برای تانكر بیمارستان Discus یا تانكر قرنطینه از ماسه یا هیچ تجهیزات دیگری استفاده نکنید. اگر اولین باری است كه از Discusنگهداری میكنید مسلما تانكر اولیه شما محل قرنطینه نیز خواهد بود. در این صورت تانكر آب باید به غیر از فیلتر و هیتر و چراغها خالی از هرگونه تجهیزات اضافی باشددلیل این بی تجملی اینست كه شما بتوانید ماهی خود را بدقت زیر نظر بگیرید و از صحت و سلامت آن اطمینان حاصل كنید چراكه خیلی وقتها ماهی سعی در پنهان كردن خود در پشت گیاهان ، از چشم شما میكند.و اگر قصد مداوای ماهی را دارید وجود گیاهان و ماسه و دیگر تزیینات بی فایده و مزاحم خواهد بود. بعد از مداوا و اطمینان از سلامت ماهی میتوانید دیگر تجهیزات و تزیینات را اضافه كنید. این دوره قرنطیه نباید كوتاهتر از 15 روز باشد. اگر میخواهید به آكواریم Discus خود ماهی دیگری اضافه كنید ابتدا آنرادر تانكری حدااقل 38 لیتری نگه داری كنید تا زمانی كه كاملا از مبتلا و آلوده نبودن آنها مطمئن شوید .

 صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :